Anasayfa Yarı Otomatik Kapılar

Yarı Otomatik Kapılar

Yarı Otomatik Kapılar

Yarı otomatik kapılar, özellikleri bakımından çift kanatlı kapılar ve tek kanatlı kapılar olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Çift kanatlı kapılar genellikle sedye ya da yük taşınacak yerler için tercih edilmektedir.

Yarı Otomatik Kapılar
İnsan taşıyan asansörlerde en sık tercih edilen kapı çeşidi yarı otomatik kapılardır. Bu kapıların yüzeylerinde asansör kabininin geldiğinin anlaşılması için bir cam bölme bulunur. Cam bölme genelde buzlu cam olarak takılmaktadır. Binadaki kat sayısına göre her kata bir kapı takılmaktadır.

Yarı Otomatik Kapıların Özellikleri

Teknik açıdan özelliklerine bakmak gerekirse bu kapıların menteşe yapıları çeliktir. Bu yüzden taşınan yüke bağlı olarak oldukça dayanıklıdırlar. Menteşeli yapıları sayesinde kolay açılıp kapanabilmektedirler.

Bu tür kapıların takıldığı asansörlerde kapıyı açtığınızda emniyet kontağı açılır. Böylece asansörün başka bir kattan çağrılması engellenmiş olur. Asansörün kilidi kapı kapanmadan devreye girememektedir. Asansörü çağıran kişi asansör kabinine bindiğinde yarı otomatik kapılar kendiliğinden kapanır. Sonrasında asansöre binen kişi gideceği katın düğmesine basmalıdır. O andan sonra kapının kilidi devreye girer ve asansöre binen kişinin güvende olması sağlanır. Asansör kata geldiğinde kapıların kilidi otomatik olarak açılmaktadır. Kişi ancak kilit açıldığında kapıyı açabilmektedir.

Yarı Otomatik Kapıların Kullanım Alanları

Yarı otomatik kapılar, özellikleri bakımından çift kanatlı kapılar ve tek kanatlı kapılar olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Çift kanatlı kapılar genellikle sedye ya da yük taşınacak yerler için tercih edilmektedir. Örneğin; hastaneler, iş yerleri, alışveriş merkezleri, oteller gibi yerlerde çift kanatlı yarı otomatik kapılar kullanılmaktadır. Tek kanatlı kapılar ise insan taşıyan asansörler için tercih edilmektedir. Apartmanlar, sinemalar, spor salonları, okullar, restoranlar gibi yerlerde kullanılmaktadır.

Yarı Otomatik Kapıların Avantajları

Yarı otomatik kapılar, kapının üzerinde bulunan cam bölme sayesinde oldukça avantajlıdır. Bu cam bölme asansörün gelip gelmediğini anlamak için tercih edilmektedir. Buzlu yapısı sayesinde de asansördeki kişi görülmemektedir. Sadece asansörün gelip gelmediği görülür. Onun dışında kilit sistemi sayesinde güvenilir bir kapı çeşididir. Asansör katlar arasında gidip gelirken kapının açılma ihtimali mümkün olmaz.

Yarı otomatik kapılar genelde metal renkte olsa da bina tasarımına göre kapılarında tasarımı değiştirilebilir. Kapılar asansöre menteşe ile monte edildiği için zorlanmadan açılıp kapanabilmektedir. Ayrıca kapasitelerine göre yük taşındığında ve bakımları düzenli yapıldığında uzun süreli kullanılabilirler. Eğer yarı otomatik kapılı bir asansör tercih edecekseniz fiyat bilgisi ve detaylar için oslomuhendislik.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kataloğumuzu İncelemek İster Misiniz