Anasayfa Asansör Ekipmanları

Asansör Ekipmanları

Asansör Ekipmanları

Asansör Parçaları hızlarına ve kapasitelerine göre değişiklik göstermektedir. Hız durumlarına göre farklı güçte elektrik motoru ve fren sistemi gibi asansör ekipmanları kullanılmaktadır.

Asansör Ekipmanları
Asansör, dikey bir şekilde yük ve insan taşıyan bir araçtır. Günümüzde oldukça artan asansör kullanımlarının sebebi binaların yüksek yapılması olarak görülmektedir. İnsanlar üst katlara rahat bir şekilde çıkabilmek için asansörlere ihtiyaç duymaktadır. İnsan taşımanın yanı sıra inşaatlarda ve fabrikalarda yük taşıma asansörleri de bulunmaktadır. Asansör kullanım alanları arttıkça fiyatları, modelleri ve asansör ekipmanları sürekli olarak araştırılmaya başlanmıştır. Asansör fiyatları kalitesine, yük taşıma kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Amacına, hızına ve kapasitesine göre asansörler sınıflandırılmaktadır ve standartlar belirlenmektedir.

Asansör kullanım alanları nelerdir?

İnsan asansörlerinin kullanım alanları AVM, otel, hastane, iş merkezi, konut, spor salonu ve üniversite gibi yaşam alanlarıdır. Günümüzde engelli asansörleri de bulunmaktadır ve kullanım alanları oldukça geniştir. Asansör bulunan her alanda engelli asansörü de bulunmaktadır.

Yük asansörleri taşınacak yüklerin insanlar aracılığı ile taşınmasında kullanılmaktadır. Genel olarak kullanım alanları inşaatlar, fabrikalar, depolar, alışveriş merkezleri, otoparklar ve taşıma işlerinin fazla olduğu yerlerdir. 

Asansör Parçaları

Asansör çeşitleri taşıma gücüne göre değişiklik göstermektedir. Asansör yönetmeliğine göre binalarda kullanılan asansörler 100, 180, 240, 320, 400, 630 ve 1000 kg. kadar olmaktadır. Bina dışındaki kullanım ağırlıkları ise 630, 800, 1000, 1200 ve 1600 kg. kadardır. Asansörlerin hızı ise taşıma kapasitesine göre ayarlanmaktadır. Asansör parçaları hızlarına ve kapasitelerine göre değişiklik göstermektedir. Hız durumlarına göre farklı güçte elektrik motoru ve fren sistemi gibi asansör parçaları kullanılmaktadır. İnsan asansörleri inşa edilen yapıya göre tasarlanmaktadır. İnsan asansörleri 3 kişiden 19-20 kişiye ve 320-400 kg. ağırlığa kadar taşıma kapasitesine sahip olmaktadır.

Asansör ekipmanları nelerdir?

Asansörlerin yapım aşamasında oldukça fazla ekipman kullanılmaktadır. Asansör parçaları asansör yapımında kullanılan tüm ekipmanlar olmaktadır. Bu asansör ekipmanları: asansör rayları, ray konsol takımı, hidrolik konsol, otomatik kapı konsolu, makine şasesi, kabin süspansiyonu, asansör motoru, asansör ağırlık karkası, hidrolik kasnak, kasnak koruma sacı, seperatör sacı, asansör betonyeri, servis kilidi, servis anahtarı, rulmanlı kayış kasnağı, kilit makara seti, plastik kelebek, düz ray makarası, panel eşik kılavuzu, halat, pim, cıvata ve tüm bağlantı elemanları olarak bilinmektedir.

Kataloğumuzu İncelemek İster Misiniz